انواع سند ملک در تهراندشت

1400-10-10
۰ نظر
انواع سند ملک در تهراندشت

انواع سند ملک در تهراندشت

سلام دوستان امروز با آشنایی انواع سند ملک در تهراندشت در خدمت شما هستیم.انواع سندیت ملک یکی از مهم ترین عوامل برای خرید مطمئن هست.مدارک زمین در ایران انواع گوناگون دارد که در منطقه تهراندشت هم بعضی از این ها رایج هستند.این مقاله به شما برای خرید و فروش ویلا در تهراندشت و ساخت ویلا بسیار کمک میکند.

سند های رسمی

هر نوشته در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. در ماده ۱۲۴۸قانون مدنی آمده است و سند رسمی تعریف شده است.این اسناد باید در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشد.

سند تک برگ

این نوع سند یکی از انواع سند ملک در تهراندشت است , که از اهمیت بالایی برخوردار است. سند های قدیمی دفترچه ای بوده و از چند برگ تشکیل شده اند . سند تکبرگ جدیدتر از سند های دفترچه ای هست , از سمت مراجع رسمی در نظام اسناد کشور مورد طراحی و تایید قرار گرفته است.

این نوع سند ها سیستمی بوده و دست نویس نیست و برای هر مالک سندی جدید تنظیم میشود. خوانابودن , اطلاعات کامل تر ملک و سیستمی بودن آن از مزیت های این سند به شمار میرود.

سند عرصه و اعیان

هنگام ساخت ویلا یا آپارتمان به زمینی که ملک در آن ساخته شده عرصه و به بنای ساخته شده اعیان گفته میشود . بیشتر منازل مسکونی در کلانشهر ها از این نوع سند هستند. میزان سهم هر یک از مالکین واحد ها برای عرصه به اندازه متراژ اعیان بستگی دارد.

با مراجعه به ادارات میتوان خود را از عرصه مشخص کرد . این نوع سند هنگامی اهمیت پیدا میکند که ملک ورثه ای میشود یا آن مالک بخواهد عرصه را خراب کرده و عرصه نوساز بسازد.

سند ورثه ای

بعد از فوت مالک وارثان میتوانند با مراجعه به اداره ثبت مربوطه به اندازه سهم الارث خود درخواست مالکیت کنند. با ارائه مدارک : سند مالکیت , حصروراثت و فرم مالیاتی و … میتوان برای دریافت مالکیت اقدام کرد.

سند ۶ دانگ

به سندی که ۶ جهت فردی (تمام زمین) در آن برای یک مالک باشد را میگویند. و همه ی زمین و تمامی مسائل آن مربوط به یکنفر میباشد.این نوع سند یکی از معتبرترین انواع سند ملک در تهراندشت و حتی ایران به شمار میرود.سند شش دانگ مسائل حقوقی خیلی کمی دارد و یکی از سند های رسمی است.

سند مشاع

مشاع همانطور که از نامش پیداست به معنی شریک شراکت هست .زمانی که یک ملک چند مالک داشته باشد  به آن ملک مشاع گفته میشود . در این نوع سند تمام مالکان در همه ی مسائل حقوقی هم با هم شریک هستند. سند مشاع از پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر اسناد را دارد. حتما قبل از خرید اینجور زمین ها تحقیقات لازم را انجام دهید.

سند مفروز

اگر یکی از مالکان سند مشاعی قصد جداکردن سهم خود از زمین های مشاعی داشته باشد. از این نوع سند استفاده میکنند که یکی از پیچیده ترین نوع سند هست.

سند تفکیکی

همانطور که از کلمه ی تفکیکی مشخص هست . این نوع سند برای ملک هایی هست که بین چند نفر تقسیم شده است. . هر قسمت تقسیم شده در قالب یک سند تفکیک شده ارائه میشود. این نوع سند ها از مسائل حقوقی مربوط به نوع خود را دارا میباشد.

سند وکالتی

این نوع سند از طرف مالک تنظیم میشود. برای شخص یا اشخاص دیگر مانند وکیل برای فروش و انجام کارهای ساخت و … . این نوع سند باید به صورت محصری و رسمی ثبت شده باشد . در این مورد هم بعضی اشخاص با جعل اسناد دست به معامله های غیر قانونی میزنند .

سند ملکی معارض

اگر برای یک ملک دویا چند سند در تاریخ های متفاوت صادر شده باشد . این سند ملکی معارض شناخته میشود . که دادگاه با توجه به تبصره ماده ۵ با بررسی دقیق هر سندی که معارض باشد و ایجاد تعرض در ملک را انجام دهدد آن سند را ابطال میکند.

سند بنچاق

در زمان گذشته که ثبت سند به صورت الکترونیکی و سیستمی نبود مردم برای توافق بین خودشان قراردادی مینوشتند.برای اعتبار دادن به این قرار داد ها این دست نوشته را پیش شخص معتمد و چهره ی موجهی میبردند . این اشخاص با مهر کردن این قراردادها باعث ایجاد تضمین و اعبار میشدند . این نوع سند با اعبار همراه بوده و امروزه دیگر زیاد رایج نیست.

سند شورایی

به سندی که فقط توسط شورا محل یا یک منطقه مهر شده باشد را سند شورایی میگویند. این نوع سند اعتبار بالایی ندارد و رسمی به حساب نمیاید . میتوان این نوع سند را تبدیل به سند رسمی کرد اما مراحل و زمان زیادی نیاز دارد.

سند منگوله دار

این نوع سند ها توسط ثبت اسناد منگوله دار میشوند که نشان صحت آن است. این نوع سند ها با یک نخ و یک تکه سرب پلمپ میشوند . مالکیت در این گونه از سندها قطعی و از اعبار بالایی برخوردار هستند.

سند ملک رهنی

سند هایی که برای دریافت وام و تسهیلات در رهن بانک هستند را گویند. این سند ها در دسترس مالک هست اما در سند قید میشود که تاتاریخ مشخص این سند در رهن بانک است. در صورت پرداخت نشدن وام , بانک میتوان مالک آن ملک شود.

سند ملک وقفی

سند زمین هایی که مالکان آن ها را وقف کرده و اداره ی اوقاف این ملک هارا ۹۹ ساله رهن یا اجاره داده و از آن اجاره میگیرد. خرید و فروش این ملک ها باید زیر نظر اداره اوقاف باشد.با ساخت در این ملک ها فقط میتوان سند اعیان گرفت . این نوع سند ها المقنی هم دارند . این نوع سند جزو انواع سند ملک در تهراندشت نیست.

پیام بگذارید